КАК РАБОТИ ЗАЩИТАТА
Вероятно някой от Вас знаят как работи този род защити, но за другите това може да се стори напълно непозната територия. За целта със следващите изречения, ще се постараем да обясним принципа на действие на защитите от пренапрежение.
Електрическата светкавица в природата е в следствие на електрическо изпразване между различно заредени повърхности в природата. Това може да бъде между облак и земната повърхност (земно), между два и повече облака заредени с различни потенциали и дори на различни части на един и същи облак (облачно). Много малка част от случаите стават между земя и облак. Светкавиците се генерират в така наречените буреносни клетки, които в определени случай може да достигнат до няколко километра. Всяка клетка е активна за период до 30 минути и генерира от 2 до 3 светкавици за минута. Тези клетки често стигат на височина до 10 километра като долният видим край на клетката изградена от облаци е на височина между 1 2 километра. В центъра на буреносната клетка се създава силен възходящ въздушен поток, който съдържа както положителни така и отрицателни заряди. Положителните заряди обикновено се свързват с сухите въздушни маси които са в най високата част на клетката, а отрицателните се свързват с водните капки в долната част на клетката. В същото време земната повърхност е заредена с положителни заряди. През летния период такива буреносни клетки се създават в следствие на предвижването на големи въздушни маси, като честотата на бурите зависи от сезона, като през летния сезон юли - август (северното полукълбо) са приблизително 5 пъти повече от зимните месеци декември - февруари. Предпоставки са и глобалното затопляне и вече и през есенните месеци топлата вода по крайбрежия водят до предпоставки за буреносна облачност и съответно предпоставки за светкавици.
Съществуват стандарти, които определят важни параметри, но ние ще обърнем внимание на един от тях. С негова помощ може да бъде класифициран риска от мълнии за даден регион. Това се нарича Интензивност на мълниевата активност или честота на паднали мълнии за км2 за една година. За нашите географски ширини параметъра е от 2 до 8 мълнии на квадратен километър за година. Само за информация за субтропичен или тропичен климат параметъра е между 30 и 70 мълнии на квадратен километър за година.
Стандартите IEC 1312-1 и IEC 62305 определят зони на мълниезащита в зависимост от директно или индиректно попадение на мълнии.
- зона LPZ 0a - зона където обектите са директно под риск от пряко попадение на мълнии. Тази зона попада в разделя мълние защити.
- зона LPZ 0b - зона където обектите не са директно под риск, но са застрашени от индиректни попадения в следствие на различни електромагнитни полета. Това са всякакви видими обекти намиращи се под мълниезащита за пряко попадение, но незащитени от статични електромагнитни полета в следствие на мълния.
- зона LPZ 1 - зона в която обектите не са подложени на риска от директно попадение на мълния и токовете на всички проводящи части са значително редуцирано в сравнение с предишната зона. В тази зона електроматнитни полета също са възможни и зависят от защитните характеристики на сградата. Това е първата възможна зона в сгради от всякакъв характер.
- зона LPZ 2 и т.н. - всяка следваща зона е с намаляваща стойност на токовете породени от падналата мълния и все по ниски стойности на електромагнитните полета. Това са зоните все по навътре в сградите в близост до консуматорите от различен клас.
Целта на дадената защита е да предпази потребителите от повреда в следствие на паднала мълния в близост до него. За всяка една от зоните се предвижда различен клас на защита, така че да има съгласуване по нива на токовете.
ЗАЩИТИ В IT ЕНЕРГИЙНИ МРЕЖИ
При IT свръзване в мрежите имаме изолирана система, при която всички активни части са изолирани от земния потенциал или една точка от мрежата е заземена през висок импеданс. Неактивните части от електрическата инсталация са заземени. Незаземената система увеличава оперативната стабилност и човешката безопасност.. За целта подобно свързване се използва в металургията, корабостроенето, железопътния транспрот, градски транспорт и болниците. Преимуществото на незаземената система е, че устройството свързано към нея може да работи продължително време дори в случай на първи отказ – така нареченото отпадане на земното Фазовото напрежение на неповредената фаза или фази в трифазна схема се увеличава в случай на отпадане на земната при свръзване звезда. Системата остава сигурна ако неактивните части са правилно заземени. Причината е, че не протичат по високи нива на токовете. Системата информира отговорния за целта служител, който отстранява повредата своевереммно.
При наличинето на втора повреда защитата изключва захранването незабавно. Устройствата за мониторинг на изолацията или защити от отстатъчен ток се използват за мониторинг в незаземени системи. Тези устройства показват изолационно ниво и изключват при достигане на зададената му стойност.
|